Tokarka a frezarka – jakie są różnice?

frezarka

Narzędzia do obróbki drewna pozornie mają podobne właściwości, ponieważ mają za zadanie wykonać kształt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi stolarskich są tokarki i frezarki do drewna. Ich budowa i konfiguracja parametrów to sposób na uzyskanie zupełnie innych właściwości, dlatego warto poznać zasadnicze różnice.

Na naszym blogu omawialiśmy już zalety i działnie tokarek CNC. Rozważaliśmy też kwestię, czy warto inwestować w tokarki oraz podkreślaliśmy uniwersalność frezarek. W dzisiejszym artykule przybliżamy różnice, jakie występują między tymi dwoma maszynami.

Różnice w pracy tokarek i frezarek

Główną różnicą w obróbce drewna tokarką i frezarką jest praca z materiałem. Mimo iż w obu przypadkach następuje proces skrawania, to w tokarce mamy do czynienia z obracaniem materiału, tak zwanym toczeniem. Frezarka działa głównie na płaskiej powierzchni, zapewniając rowki i właściwe wgłębienia. Frez skutecznie zsuwa materiał z obiektu, zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Kiedy używać frezarki a kiedy tokarki?

Jej głównym zadaniem jest obróbka przez skrawanie powierzchni płaskich. Ruch obrotowy fraza nadaje określony kształt. Producenci wyróżniają dwa rodzaje frezarek: jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, a dzięki zaawansowanym technologiom parametry można w intuicyjny sposób dopasować do swoich potrzeb. Najczęściej stosowanymi frezarkami są pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, kół zębatych i gwintów.

Tokarka to urządzenie, które również jest przeznaczone do obróbki skrawaniem, jednakże narzędziem obróbczym jest nóż tokarki i wiertło. Dzięki czemu uzyskane przedmioty uzyskują kształt o powierzchni brył obrotowych. Toczenie następuje w wyniku ruchu obrotowego, a następnie przedmiot poddawany jest skrawaniu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, na rynku jest dostępnych wiele tokarek o różnym zastosowaniu i parametrach. Uniwersalnymi są tokarki kołowe, gwarantujące precyzje. Ponadto popularnym wyborem wśród profesjonalistów są tarczowe, rewolwerowe i uchwytowe.

Dzięki automatyzowanym parametrom fachowiec ma możliwość dopasowania urządzenia do indywidualnych potrzeb. Dziś w zakładach stolarskich i produkcyjnych nie ma szans na pominięcie urządzeń służących do profesjonalnej obróbki drewna. Nowoczesne maszyny zapewniają niesamowita wydajności precyzje, co gwarantuje niespotykane kształty. Ponadto maszyny sterowane za pomocą komputerów znacznie zmniejszają użycie materiałów. Skrawanie odbywa się w warunkach komfortowych, a kształt otrzymany przy pomocy frezowania i toczenia idealnie odwzorowuje założony projekt.