Frezarki uniwersalne do metalu i drewna

frezarka uniwersalna

Frezarki uniwesalne to maszyny zaprojektowane do obróbki skrawaniem przeróżnych powierzchni. Za pośrednictwem ruchu obrotowego narzędzia obróbczego względem obrabianego materiału. Frezarki dzielimy na: pionowe, poziome lub pionowo-poziome czyli uniwersalne. Dzisiaj przybliżymy typ uniwersalny – konsolowy. Jakie ma zastosowanie i na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Frezarki wykorzystywane są w wielu sferach działalności gospodarczej: produkcji, przemyśle, warsztatach oraz usługach. Dzięki nim można wykonać niezmiernie trudne zadania, np. obrabiać narzędzia oraz przyrządy. W ten sposób istnieje możliwość uzyskania różnorakich kształtów potrzebnych do różnych celów: jako składowe większych urządzeń bądź materiałów. Wybór odpowiedniej frezarki i dostosowanie jej do własnych potrzeb optymalizuje pracę w wielu miejscach.

Uniwersalny charakter – zastosowanie

Frezarki uniwersalne to specjalistyczne maszyny, mające szerokie zastosowanie. Jak wspomnieliśmy, idealnie nadają się do obróbki materiałów, głównie metalowych. Uniwersalność tych urządzeń polega na tym, iż wykorzystuje się je jednakowo do naprawiania urządzeń w warsztatach oraz do produkowania części w zakładach produkcyjnych. Frezarki uniwersalne wykorzystywane są do produkcji jednostkowej, jak i seryjnej, dużych i małych elementów. Pulpit sterujący oraz wyświetlacz cyfrowy usprawniają każdy cykl pracy. To niezwykle wygodne w miejscach, gdzie wytwarza się bądź koryguje elementy np. na indywidualne zamówienie. Jednoskrętna lub dwuskrętna głowica wrzeciona w znaczny sposób poszerzają zakres możliwych do wykonania operacji. Maszyny posiadają przesuwy w osiach X, Y oraz Z a realizowane są za pomocą stołu krzyżowego. Zastosowanie dodatkowego stołu obrotowego pozwala na wzbogacenie maszyn w dodatkową oś.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze frezarek?

Wybór odpowiedniej frezarki dla firmy produkcyjnej lub przemysłowej to trudne zadanie. Każdemu podmiotowi gospodarczemu zależy na inwestycji w produktywny i solidny sprzęt na długie lata. Frezarki uniwersalne OPTIMUM zdecydowanie do takich należą. To niezwykle wytrzymałe maszyny o dużej mocy w działaniu i wysokiej jakości efektach pracy. Aby w pełni wykorzystać potencjał frezarek uniwersalnych, należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie.

Frezarka uniwersalna powinna posiadać:

• Wrzeciono poziome
• Wrzeciono pionowe
• Jednoskrętna lub dwuskrętna głowica wrzeciona pionowego
• Przesuwna belka wrzeciona pionowego która pozwala na regulację odległości wrzeciona od kolumny
• Okular do podparcia trzpienia dla wrzeciona poziomego
• Stół krzyżowy za pomocą którego są realizowane przesuwy w osiach X, Y, Z
• Lampa maszynowa – diodowa
• Układ chłodzenia
• Osłona przestrzeni roboczej dla wrzeciona pionowego
• Ergonomiczny pulpit sterowniczy na wiszącym ramieniu
• Odczyt cyfrowy z liniałami dla trzech osi – wbudowany w pulpit sterowniczy
• Pokrętła ręczne ze wskazaniem wymiaru na noniuszach dla trzech osi
• Napęd mechaniczny dla wszystkich osi
•Posuwy robocze oraz przyspieszone dla trzech osi

Zalety frezarek uniwersalnych

Frezarki uniwersalne mają wiele zalet. Umożliwiają wszechstronną obróbkę materiału, są wytrzymałe, wydajne i pozwalają na precyzyjną pracę przy detalach. Urządzenia te nadają się idealnie do obróbki materiałów metalowych, jak i metalopodobnych. W zakładach produkcyjnych niezwykle ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Dzięki wysokiemu standardowi, odpowiedniej zabudowie i osłonie wrzecion, frezarki uniwersalne OPTIMUM umożliwiają stworzenie bezpiecznego środowiska w miejscu pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poprzednim artykułem na temat, czy warto zainwestować w tokarki?