Rodzaje i zastosowanie frezarek

frezarka

W tym artykule przyjrzymy się specjalistycznym maszynom do obróbki drewna, jakimi są frezarki. Najczęściej spotykane są w zakładach produkcyjnych, ale również, w co niektórych gospodarstwach domowych, gdzie wykonywane są prace związane ze stolarstwem. Umiejętne posługiwanie się tym urządzeniem pozwala na usprawnienie wykonywanej obróbki oraz zdecydowane przyspieszenie i udoskonalenie całego procesu.

We wcześniejszych artykułach opisywaliśmy frezarki uniwersalne do drewna i metalu oraz przybliżyliśmy różnice między tokarkami a frezarkami. Poniżej, z uwagi na wiele Państwa zapytań, postanowiliśmy głębiej przedstawić kwestię rodzajów i zastosowań frezarek.

Frezarka służy przede wszystkim do rowkowania, żłobienia oraz wykonywania ozdobnych profili drewnianych. Tego typu prace determinuje jednak użycie odpowiedniego rodzaju frezarki. Zacznijmy więc od przedstawienia podziału frezarek oraz ich rodzajów.

Podział frezarek i rodzaje

Dokonujemy podziału frezerek na 3 różne kategorie ze względu na umiejscowienie wrzecionu. Klasyfikacja ta określa, w jakiej pozycji znajduje się wrzeciono w odniesieniu do blatu stołu:

 • Frezarki równowrzecionowe – do tej kategorii wpisują się wszystkie frezarki, które mają wrzeciono umiejscowione równo z linią stołu.
 • Frezarki górnowrzecionowe – kategoria frezarek posiadająca wrzeciono znajdujące się powyżej blatu stołu. Rodzaj ten jest szczególnie polecany dla początkujących stolarzy, ze względu na bezpieczeństwo pracy, jakim się charakteryzują.
 • Frezarki dolnowrzecionowe – w tym przypadku wrzeciono znajduje się poniżej linii stołu. Frezarki te polecane są profesjonalistom w technologii obróbki drewna, poprzez wgląd na umiejscowienie wrzeciona, które utrudnia obsługę.

Kolejnym kryterium, które tworzy podział, jest ilość wrzecion. Z tego też względu frezarki dzielimy na:

 • Jednowrzecionowe
 • Wielowrzecionowe

Podzielić je możemy również ze względu na zastosowanie:

 • Krawędziowe – służą przede wszystkim do frezowania krawędzi
 • Nutowe – dostosowane do wykonywania rowków i wpustów

Parametry frezarek, na które musisz zwrócić uwagę

Decydując się na zakup frezarki, powierzchowna wiedza, jakie występują ich rodzaje może być niewystarczająca, aby zakup był udany i w pełni sprostał oczekiwaniom co do urządzenia. Warto poznać chociaż podstawowe parametry, które mogą okazać się kluczowe w późniejszym eksploatowaniu maszyny. Przedstawiamy, na które parametry należy zwrócić uwagę:

 • Moc frezarki – ważne, aby była dostosowana do zakresu wykonywanych prac. Im większa moc, tym większe możliwości frezarki. To od niej zależy limit grubości obrabianych materiałów.
 • Prędkość obrotu i długość skoku – parametry, świadczące o precyzji obróbki.
 • Solidność i wytrzymałość konstrukcji urządzenia.
 • Jakość łożysk.
 • Systemy regulacji i stabilizacji

Jakie wyróżniamy rodzaje frezowania?

Dokonując podziału na typ pracy, jaki będziemy wykonywać, wyróżniamy trzy różne rodzaje frezowania. Uzależnione od budowy maszyny, występują frezowania o charakterze pełnym, niepełnym oraz swobodnym. Różnią się one przede wszystkim wymiarem obróbki.

1. Frezowanie pełne – wymiar wewnętrzny, powstają trzy powierzchnie obróbkowe.
2. Frezowanie niepełne – postać mieszana, dwie powierzchnie obróbkowe.
3. Frezowanie swobodne – wymiar prostopadły, jedna powierzchnia obróbkowa.