Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maszyn stolarskich?

sęk drewna

Urządzanie warsztatu dla stolarza-pasjonata to prawdziwa przyjemność. Niestety zakup poszczególnych sprzętów bywa kosztowny, zatem każdy krok powinien być właściwie przemyślany i dopasowany do konkretnych potrzeb. W artykule odpowiadamy na pytanie na jakie czynniki zwrócić uwagę i co jest najważniejsze podczas zakupu maszyn do warsztatu stolarskiego.

Na naszym blogu przedstawiliśmy już spis urządzeń, które warto mieć w warsztacie. Dziś szczegółowo podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru tychże urządzeń.

Maszyny a specjalizacja

Małe warsztaty stolarskie z reguły specjalizują się w konkretnych czynnościach, dlatego nie muszą skupiać się na zakupie sprzętu, którego potencjału nie wykorzystają. Do najczęściej wykonywanych obowiązków jest podstawowa obróbka drewna oraz budowanie konstrukcji drewnianych np. mebli. Warsztat powinien być wyposażony w maszyny elektryczne, które usprawniają proces wykonawczy, jednakże nie należy zapominać o ręcznych urządzeniach, które przydadzą się do nanoszenia niewielkich poprawek.

Jakość

Dobór sprzętów pod względem jakości to jedna z kluczowych zasad w niemalże każdym biznesie,. Przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę, że kupując tani zamiennik po chwili będzie musiał powielić inwestycje. W przypadku wyposażenia warsztatu stolarskiego szczególnie istotne są wykorzystane materiały i zastosowane technologie, ponieważ wpływają na efekty i jakość pracy. Niewygodny stół roboczy, nietrwałe piły tarczowe oraz przypadkowe wiertła mogą doprowadzić do zmarnowania surowca.

Powierzchnia robocza

W pracy stolarza istotne jest miejsce i przestrzeń w obrębie, której pracuje. Nieocenioną inwestycja będą urządzenia wyposażone w stół żeliwny, który jest nie tylko trwałą, ale przede wszystkim solidną konstrukcją. Dzięki czemu specjalista nie będzie skupiał się na łapaniu równowagi, a na konkretnych działaniach.

Marka ma znaczenie

Sprzęt stolarski nie należy do tanich, jednakże zakup urządzeń musi wiązać się z zachowaniem efektywności i najwyższej jakości. Być może tanie sprzęty zapewnią zbliżony efekt, jednakże na dłuższą metę nie będą służyły efektywnie. Producenci wiodących marek stale ulepszają automatykę oraz poprawiają parametry wydajności silnika, dzięki czemu sprzęt jest w stanie pracować dłużej na takim samym poziomie.