5 przydatnych narzędzi w branży stolarskiej

narzędzia stolarskie

Rożnica między warsztatem profesjonalnym a przydomowym jest zasadnicza. Mimo iż w obu sytuacjach każdy dąży do zachowania profesjonalizmu, to w obu sytuacjach istotne pozostają zupełnie inne kwestie. Dla majsterkowicza ważna będzie dokładność i precyzja, natomiast dla profesjonalisty zajmującego się stolarką wydajność i efektywność. Ponadto profesjonalny warsztat stolarski zachowuje ciągłość pracy, stąd większy nacisk na maszyny wyposażone w automatykę i silnik o wysokiej mocy.

Zazwyczaj każdy warsztat wyposażony jest w sprzęty pomocnicze, jak i te, które pełnią kluczową rolę w procesie eksploatacji. W zależności od specyfiki branży istotne są narzędzia, które pomogą w uzyskaniu konkretnych efektów, na przykład przemysł meblarski i obróbka drewna z powodzeniem wykorzystuje wkrętarki, wiertarki, pilarki, strugarki, frezarki oraz oczywiście wszystkie niezbędne sprzęty, które odpowiedzialne są za przygotowanie powierzchni od cięcia po wyrównanie i dłutowanie. Mimo różnorodności w zastosowaniu niektóre z narzędzi są uniwersalne i chętnie wykorzystywane w pracy z obróbka drewna niezależnie od uzyskanych efektów.

Wiertarki

Zastosowania wiertarki nie trzeba tłumaczyć. Im większe zapotrzebowanie na ich użycie, tym wyższy poziom oczekiwań, stąd warto, byś dobrze dopasował wiertarkę do swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz mocy silnika nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiednich wrzecion oraz ruch głowicy. Im większa moc tym większa regulacja głębokości wiercenia.

Pilarki

Ich zdaniem jest przecinanie elementów drewnianych i drewnopodobnych o rożnych właściwościach fizycznych. Podczas wyboru właściwego narzędzia istotna kwestią pozostaje głębokość cięcia oraz moc urządzenia. Grubość cięcia pomoże w sprostaniu oczekiwań deski o odpowiedniej grubości. Źle dopasowana pilarka formatowa może zniszczyć surowiec.

Szlifierki

Profesjonalny warsztat stolarski nie wykorzysta potencjału ręcznej szlifierki kątowej, ponieważ zapotrzebowanie na ciągłość pracy jest istotne w zachowaniu wydajności przedsiębiorstwa. Dzięki automatyzacji i silnikom o wysokiej mocy pomoże w uzyskaniu satysfakcjonujących efektu. Oprócz szlifowania materiałów wykorzystasz je do przecinania twardych surowców.

Frezarki

Mają zastosowanie przy obróbce surowców płaskich, w szczególności w wymagającej branży meblarskiej. Tamże formułowane są zdobienia i niestandardowe wcięcia, rowki, gwinty etc. Na rynku dostępnych jest wiele frezarek, a ich właściwy wybór wpływa na jakość i efektywność zastosowania. Znów istotnym czynnikiem jest właściwy dobór mocy. Frezarka do drewna o zaawansowanych możliwościach technicznych sprosta oczekiwaniom twardych i wymagających surowców nie powodując żadnych ograniczeń w realizowanych usługach.

Strugarki

Odpowiednia gładkość, szerokość i grubość to wartości, które dla branży stolarskiej są wyznacznikiem dalszych możliwości eksploatacyjnych. Strugarki do drewna pomagają w uzyskaniu powierzchni dopasowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają prowadzenie prac na dwóch rożnych płaszczyznach jednocześnie, np. odpowiedzialne są za struganie płaskie oraz profilowe.

Potrzebujesz więcej maszyn do obróbki drewna? Poznaj pełen spis urządzeń warsztatowych. Na pewno znajdziesz urządzenia, które potrzebujesz.