Szlifierka do drewna taśmowa czy oscylacyjna?

szlifierka

Szlifowanie dla wielu wydaje się procesem czasochłonnym. Ponadto wielu specjalistów twierdzi, że mimo precyzji i zaangażowania efekt nie jest zadowalający. Dlaczego? Co może być powodem niezadowolenia? Jeśli wybieramy sprzęt, który ma nam pomóc w szlifowaniu oczekujemy satysfakcjonujących rezultatów. Okazuje się, że powód najczęściej tkwi w źle dobranym sprzęcie. Szlifierki mimo iż odpowiadają za taki sam proces wykończenia – szlifowanie, to jednak różnią się między sobą. Jak zatem wybrać najlepszą szlifierkę do drewna? I wreszcie jakie są różnice między szlifierką taśmową a oscylacyjną? Zapraszamy do lektury.

Na naszym blogu pisaliśmy już o szlifierkach taśmowych do drewna – https://www.stuermer-maszyny.pl/jaka-szlifierka-tasmowa-do-drewna/ oraz o rodzajach i zastosowaniach szlifierek. Dziś przygotowaliśmy analizę porównawczą między szlifierkami taśmowymi a oscylacyjnymi.

Szlifierka oscylacyjna i jej właściwości 

Szlifierka oscylacyjna to sprzęt, który świetnie sprawdzi się w wykończeniu powierzchni płaskich, w szczególności drzwi, mebli, czy blatów wykonanych z surowca drewnianego.

Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę na wielkość stopy szlifującej. Im większa tym efektywniejsze działania, ale tylko w przypadku większych powierzchni. Trudno dostępne miejsca wymagają doboru szlifierki o nieco mniejszych gabarytach, by precyzyjnie dotrzeć w zagłębienia.

Szlifierka oscylacyjna będzie miała informację dotyczącą ilości oscylacji. To wartość liczbowa działań wykonywanych na minutę. Parametry te są istotne z punktu widzenia jakości szlifowania. Popularne modele mieszczą się w przedziale 19 tys. – 27 tys. Oscylacji na minutę pracy, a zatem im wyższa wartość ty wydajniejsze urządzenie.

Co warto wiedzieć o szlifierce taśmowej do drewna? 

Szlifierki taśmowe do drewna to urządzenia złożone, które mogą występować w wersji szeroko i wąsko taśmowej. Ich potencjał jest głównie wykorzystywany do szlifowania dużych powierzchni drewna, zarówno litowego, jak i okleinowego np. podłóg, boazerii. Praca ma na celu wyrównać i wygładzić powierzchnię. Dzięki równomiernym i precyzyjnym działaniom możliwe jest pozbycie się nie tylko nierówności, ale i zabrudzonych powierzchni.

Szlifierka taśmowa do drewna wymaga wykonywania linii prostej. Poruszanie się w określonym kierunku gwarantuje większą precyzje działania. Wybierając urządzenie należy zwróci uwagę na prędkość posuwu. Im szybsze parametry tym większa dokładność i szybciej wykonana praca.

Jaką szlifierkę wybrać w branży stolarskiej? 

W branży stolarskiej istotna jest precyzja, ale i szybkość, dlatego jeśli szlifowane powierzchnie są duże i płaskie najlepiej zainwestować w wysokiej jakości szlifierkę taśmową do drewna. Praca wymagającej większej precyzji w dotarciu do miejsc trudno dostępnych będzie wymagała od fachowca nieco innego sprzętu. Warto w swoim warsztacie mieć dostęp do kilku rozwiązań, by móc dokonać wyboru na podstawie konkretnych działań. Zastosowanie powinno być punktem wyjścia do podjęcia jakiejkolwiek decyzji w kwestii doboru sprzętu.