Stolarzu (i nie tylko) – zadbaj o swoje zdrowie!

Dowiedz się jak poprawić bezpieczeństwo swojego stanowiska pracy.


Jednym z podstawowych problemów występujących w stolarniach czy zakładach zajmujących się obróbką drewna jest pył drzewny, który powstaje w trakcie  mechanicznej obróbki drewna. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie maszyny jak: szlifierka taśmowa, pilarka formatowa, pilarka tarczowa, frezarka.

Jak wpływa na nas pył drzewny?

Pył drzewny działa drażniąco i uczulająco na organizm ludzki. Wywołuje podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła a nawet zapalenie zatok z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Działanie uczulające objawia się zazwyczaj nieżytami błony śluzowej i nosa czy dychawicą oskrzelową. Dodatkowo pyły twardych gatunków drewna (dąb i buk) mają działanie rakotwórcze. Natomiast pyły gatunków tropikalnych mogą mieć właściwości toksyczne.

Ile czasu w powietrzu utrzymuje się pył drzewny?

O negatywnym wpływie pyłu drzewnego na ludzki organizm decyduje wielkość jego cząsteczek. Wiąże się to z prędkością jego opadania.  Cząsteczki o średnicy powyżej 50 mikrometrów osiadają już po kilku minutach. Średnie o średnicy od 5 do 50 mm utrzymują się w powietrzu nawet kilka godzin. Natomiast te o średnicy poniżej 5 mikrometrów potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet przez kilka dni.

Pył drzewny grozi pożarem lub wybuchem!

Dodatkowym niebezpieczeństwem jakie niesie za sobą powstawanie pyłu drzewnego jest zagrożenie wybuchem. Do eksplozji może przyczynić się wiele czynników takich jak: zaiskrzenie mechaniczne, ładunki elektrostatyczne czy iskra elektryczna. Dlatego należy zwracać uwagę zarówno na stan instalacji odpylających jak i prawidłowo przygotowane i naostrzone narzędzia. Dotyczy to choćby tarczy piły. Tępe narzędzia to zwiększone tarcie powodujące podgrzewanie cząsteczek drewna powyżej temperatury zapłonu. A to już bezpośrednie zagrożenie pożarem lub wybuchem.

System filtrowania powietrza – Holzkraft LFS 3

Inteligentny system filtrowania powietrza z otoczenia Holzkraft LFS 3 to urządzenie, które jest przeznaczone do usuwania pyłu resztkowego jaki pozostaje w otoczeniu podczas mechanicznej obróbki drewna. Dzięki zastosowanym dwóm filtrom (wstępny  5µm oraz właściwy 1 µm) w dużym stopniu oczyszcza powietrze i minimalizuje zagrożenia spowodowane pyłem drzewnym. Posiada 3 stopnie filtracji z największą o wydajności 2030 m³/h. Urządzenie sterowane jest za pomocą pilota. Pilot zdalnego sterowania umożliwia zaprogramowanie czasu pracy oczyszczacza i jego automatyczne wyłączenia.  Posiada też funkcję automatycznego rozpoznawania zabrudzenia filtra. Urządzenie zakomunikuje, kiedy należy wyczyścić lub wymienić filtry. LFS 3 jest wyposażone w 4 haki, które ułatwiają montaż pod sufitem. Wówczas uzyskuje się optymalną efektywność.

Na co zwrócić uwagę?

Inteligentny system filtrowania powietrza Holzkraft LFS 3 to idealne urządzenie wspomagające  w każdym środowisku pracy, w którym spotyka się z zagrożeniem jakim jest pył. Aby kompleksowo poprawić warunki bezpieczeństwo i higienę pracy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na poprawnie działającą instalację odciągową, stosowanie odpowiednich filtrów czy szczelność instalacji.

Na koniec warto spojrzeć na aspekt ekonomiczny. Zdrowsze środowisko pracy to zdrowszy pracownik. A zatem brak przestojów i większa produktywność każdego zakładu .