typy wiertarek

Każdy kto choć sporadycznie wykonuje domowe prace majsterkowicza doskonale wie, jak przydatnym urządzeniem jest wiertarka. Profesjonaliści tym chętniej wykorzystują jej potencjał do różnorodnych prac i wbrew pozoru nie ograniczają się one jedynie do wiercenia otworów. Wybór wiertarki jest uzależniony od wielu czynników. Jak wybrać satysfakcjonujący produkt? Czym się kierować? I wreszcie jakie są dostępne możliwości na rynku? Zdradzimy kilka przydatnych porad.

We wcześniejszym artykule na naszym blogu pisaliśmy, jaką wiertarkę wybrać do warsztatu. Dziś przybliżamy typy tych urządzeń oraz ich zastosowania.

Poznaj typy wiertarek

  • wiertarki ręczne
  • wiertarki udarowe i bez udaru
  • wiertarki kątowe
  • wiertarko-wkrętarki
  • wiertarko-mieszarki
  • wiertarki stołowe
  • wiertarki wielowrzecionowe
  • wiertarki magnetyczne
  • wiertarki do szkła

Każda z powyższych grup jest przeznaczona do konkretnych prac z uwzględnieniem zaawansowania, powierzchni obrabianego materiału oraz oczywiście surowca, który charakteryzuje się specyficznymi właściwościami.

Dla amatora większość z przedstawionych propozycji będzie bezużyteczna i zbyt skomplikowana w użytkowaniu, natomiast profesjonalista musi zadbać o właściwy dobór narzędzia, by móc wykonać zlecenie zgodnie z wytycznymi jakości i bezpieczeństwa.

Typy wiertarek a ich rodzaj

W każdej grupie wiertarek dedykowanych do konkretnych działań należy rozróżnić ich podział na rodzaje, które warunkują stopień zaawansowania prac i zastosowanie w konkretnych sytuacjach. Wyróżnia się 3 rodzaje, a producenci starają się rozgraniczać konkretne modele poprzez zastosowanie innej kolorystyki lub oznaczeń.

1. Wiertarki amatorskie
2. Wiertarki półprofesjonalne
3. Wiertelaki profesjonalne

Takie rozgraniczenie pozwala na wybór potencjału mocy dopasowanej do surowca i wykonywanych prac.

Czy droższa wiertarka to dobry wybór?

Wiele osób analizując oferty sklepów internetowych zastanawia się, czy wybór droższej wiertarki będzie korzystny. Czy lepiej postawić na tańszy zamiennik, czy wybrać model znanego producenta z wyższej półki? Kwestia ceny jest indywidualnym kryterium. Być może w czasie użytkowania urządzenia o przeznaczeniu amatorskim nie będzie znacznych odchyleń, jednakże w chwili awarii zazwyczaj okazuje się, że problem jest złożony, a usterki nie można usunąć. Znani i cenieni producenci dysponują oryginalnymi częściami, jak i wieloma zamiennikami, dlatego warto postawić na bezpieczeństwo. W kwestii doboru wiertarek profesjonalnych cena odgrywa znaczną różnicę w mechanice sprzętu. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i automatycznych opcji w czasie użytkowania przekłada się na wyższą cenę, ale i wyższą satysfakcje.