Jaką wybrać piłę taśmową?

piła taśmowa

Niezależnie od zastosowania wybór maszyn to proces skomplikowany i warty przemyśleń. Piły taśmowe to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń przez profesjonalistów oraz amatorów. Dlaczego? Są proste w obsłudze i niezwykle funkcjonalne. Jaką przecinarkę wybrać, by spełniała oczekiwania na każdym polu eksploatacyjnym?

Aby piła taśmowa była idealnie dobrana do profilu przedsiębiorstwa, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Podstawową kryterium doboru maszyny zdaje się być jej przeznaczenie. W zależności od potrzeb, każdy użytkownik powinien dokonać wyboru pod własne potrzeby. Przykładowo – jeśli wykorzystasz maszynę do wycinania małych elementów w płytach drewnopochodnych itp. – nie jest wymagana duża wysokość cięcia jak i szerokość. Natomiast gdy urządzenie ma być wykorzystywane do cięcia drewna, desek lub elementów o większych gabarytach itp., to wówczas pomyśl o odpowiedniej wysokości cięcia, odpowiednim rozmiarze stołu roboczego jak również mocniejszym silniku. Piłę taśmową efektywnie wykorzystasz do cięcia drewna jak i tworzyw drzewnych, metalu, tworzyw sztucznych lub materiałów specjalnego przeznaczenia.

Piła taśmowa – parametry

Jak już wspomniano podstawowymi parametrami pilarki taśmowej są: moc silnika, wysokość oraz szerokość cięcia. Ta ostatnia jest ściśle powiązana ze średnicą koła zamachowego. Wynika to oczywiście z budowy pilarki.
Wybierając piłę, zwróć uwagę na pewne detale, jak: to czy maszyna posiada przechylny stół roboczy i w jaki sposób rozwiązana jest jego regulacja. Czy maszyna posiada wskaźnik napięcia taśmy? Czy koła zamachowe wykonane są z żeliwa? Bo duże i ciężkie koła żeliwne gwarantują stabilny i spokojny bieg taśmy tnącej, co ma wpływ zarówno na jakość cięcia jak i bezpieczeństwo operatora. Przy dużych gabarytach kół należy zwrócić uwagę na odpowiednią moc silnika. W większości urządzeń, szczególnie narażonych na codzienną eksploatację inwestycja w większą moc jest zdecydowanie korzystniejsza. Większa moc pozwala na obrabianie materiałów o twardej strukturze. Ponadto silnik o większej mocy jest bardziej wytrzymały i charakteryzuje się dłuższą żywotnością.

Prowadzenie taśmy piły

Ważnym kryterium jest także rodzaj prowadzenia taśmy piły. W zdecydowanej większości przypadków występuje prowadzenie dolne i górne taśmy piły. Na rynku spotyka się wiele rodzajów prowadników. Ważne jest to aby wybrać jak najbardziej niezawodne, które zapewni długą żywotność w działaniu.

Piła taśmowa – precyzja i funkcjonalność

Piła taśmowa dzięki swojej elastyczności ma wiele zastosowań. Sprawdzą się przy przecinaniu dużych elementów i małych detali zdobniczych. Precyzyjne cięcie to jej niewątpliwie największą zaleta. Wysokiej jakości przecinarki taśmowe są wyposażone w charakterystyczne elementy: minimalny promień krzywizny, prowadnica i osłona. Z pozoru te dodatki mogą wydawać się mało istotne. Jednakże z punktu widzenia specjalisty, działają na korzyść dokładnego cięcia, nawet najmniejszych elementów. Piła taśmowa pozwala na to, aby osoba obsługująca ją może skupić się na materiale, a nie niepożądanych drganiach. Im lepszej jakości sprzęt, tym większe zadowolenie z precyzji cięcia i właściwie odwzorowanego projektu, nawet małych elementów.

Poprzedni artykuł: Jaką wiertarkę wybrać do warsztatu?