Czy praca w tartaku jest dla Ciebie?

Praca w tartaku nie jest tak popularnym zajęciem, jak dawniej, ale nie oznacza to, że zawód całkowicie odszedł do lamusa. Wręcz przeciwnie. Dziś praca w tartaku wymaga umiejętności merytorycznych i sprawności fizycznej, ale mimo wszystko nie każdy może jej się podjąć.

Rynek pracy wymaga elastyczności. Wyuczony zawód i nabyte z czasem kompetencje nie zawsze wydzielają konkretną ścieżkę kariery. Nierzadko specjaliści nabywają nowego doświadczenia i rozwijają się w zupełnie innej branży, co najczęściej jest wynikiem konkurencyjnego wynagrodzenia. Praca w tartaku jest ciężka i wymagająca, ale fachowcy zgodnie twierdzą, że wynagrodzenie jest adekwatne do wysiłku.

Jak wygląda praca w tartaku?

Współcześnie tartak wykorzystuje potencjał specjalistycznych maszyn, dlatego konieczne są umiejętności obsługi poszczególnych mechanizmów. O ile wykształcenie stolarza nie jest konieczne, to mimo wszystko należy mieć niezbędną wiedzę na temat drewna oraz obróbki. Dzięki tego typu kompetencjom fachowiec będzie mógł ocenić czy drewna nadaje się do dalszej obróbki oraz wykonywać poszczególne działania. Doświadczenie zawodowe i poszczególne umiejętności to wymogi indywidualne i dopasowane do konkretnych działań, ponieważ na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach nie może znajdować się osoba bez fachowej wiedzy.

W tartaku najbardziej punktowanymi cechami jest wytrwałość, cierpliwość i tężyzna fizyczna. Osoba o wątłej budowie nie poradzi sobie z ciężkimi paletami i fizycznymi przeciwnościami. Zbyt duże obciążenie mogłoby spowodować uszkodzenia, a w konsekwencji trwały uraz.

Czy pracy w tartaku może podjąć się każdy?

Niestety praca w tartaku nie jest dla każdego, ponieważ największą przeszkodą są urazy oraz kłopoty z drogami oddechowymi. Nawet praca z maszyną nie eliminuje wykorzystania siły podczas wykonywanych obowiązków, ponieważ by maszyna spełniła określone oczekiwania musi zostać odpowiednio poprowadzona i amortyzowana pod względem odrzutu. Osoby z alergiami na pyłki i roztocza również mogą zapomnieć o karierze w branży drzewnej, gdyż kontakt z alergenem mógłby doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Obróbka drewna na każdym etapie wiąże się z wiórkami.