Jaką wiertarkę wybrać do warsztatu?

wiertarka stołowa

Jeśli prowadzisz warsztat samochodowy lub remontowy bądź jesteś miłośnikiem majsterkowania w przydomowej pracowni, z pewnością myślisz o tym, by zakupić dobrą, solidną wiertarkę, która posłuży na wiele lat. Przede wszystkim do wiercenia blach, różnych otworów idealnie sprawdzi się wiertarka stołowa. Niezwykle ważne jest, by zwrócić uwagę na jakość wykonania i zastosowanych materiałów. W dzisiejszym artykule przybliżymy ten rodzaj wiertarek.

Wiertarki stołowe funkcjonują analogicznie jak standardowe, lecz przeznaczone są do statycznego wiercenia zagłębień we wszelakich materiałach: w drewnie, metalu i wielu innych. Przeważnie wykorzystywane są w pracach konstrukcyjnych i montażowych. To niezwykle profesjonalne narzędzia, których wybór może sprawić dużo problemów. W końcu ma to być produkt na lata, który się zwróci i będzie generował dochody

Konstrukcja wiertarek stołowych – części standardowe i dodatkowe

Sztywny montaż wiertarek stołowych powoduje, iż mogą one wszechstronnie pracować na różnorodnych materiałach pod względem struktury i twardości. Jak działają? Podczas wykonywania ruchów dźwignią następuje wysuw pinoli a zamocowane wiertło wykonuje ruch pionowy, zapewniając precyzyjne wykonanie otworu.

Wiertarka stołowa standardowo składa się z poniższych elementów:

• Silnik o dużej mocy
• Kolumna pionowa,
• Głowica wiertarska z wysuwną pinolą
• Stożek wewnętrzny wrzeciona – Morse’a
• Szybkomocujący uchwyt wiertarski
• Stół wiertarski – roboczy ze skośnie wybranymi rowkami teowymi
• Korba do regulacji wysokości stołu wiertarskiego
• Podstawa z dwoma rowkami teowymi
• Osłona uchwytu wiertarskiego
• Włącznik główny zasilania maszyny

Do dodatkowego wyposażenia wiertarek stołowych mogą należeć: imadła maszynowe, tuleje redukcyjne, asortyment uchwytów do mocowania SPW, układ chłodzenia czy wiertła spiralne.

Jak działają wiertarki stołowe?

Jak wspomnieliśmy, działanie wiertarek stołowych polega na wykonywaniu pionowych ruchów przy braku przesuwu na boki w tym samym czasie. Sztywna budowa i optymalna konstrukcja przeciwdziałają powstawaniu drgań, które mogłyby negatywnie wpływać na jakość pracy.

Odpowiednie działanie wiertarek stołowych jest wynikiem prawidłowej nastawy: stołu wiertarskiego, głębokości obróbki oraz prawidłowego mocowania wiertła w uchwycie wiertarskim. Te czynności muszą być oczywiście dostosowane do materiału, na którym się pracuje. Aby zachować wysoką jakość działania wiertarki, należy pamiętać także o regularnej renowacji maszyny.

Przeznaczenie wiertarek stołowych

Aby wykorzystać cały potencjał wiertarek stołowych, należy dopasować jej parametry do przeznaczenia w miejscu pracy. Jeżeli poszukujesz wiertarki stołowej do przydomowego, profesjonalnego warsztatu lub firmowego oferowane przez nas produkty marki OPTIMUM sprawdzą się idealnie.

Wiertarki stołowe świetnie nadają się do prac także w warsztatach remontowych, narzędziowniach, zakładach przemysłowych. Solidna i trwała konstrukcja wiertarek sprawia, że sprawdzą się nawet w trudnych typach prac: gwintowaniu, wierceniu, rozwiercaniu.

Poprzedni wpis: https://www.stuermer-maszyny.pl/tokarki-cnc-profesjonalna-obrobka/.