Jak wybrać najlepszą szlifierkę taśmową do drewna?

Kto i kiedy korzysta ze szlifierki taśmowej do drewna i dlaczego przez wielu jest określana jako zbędna? Zazwyczaj tak surowy werdykt dotyczy wykorzystania jej potencjału w miejscach, w których prosta linia posuwu się nie sprawdza. Jeśli już trafimy na najlepszą szlifierkę taśmową i dopasujemy jej parametry techniczne do wykonywanych prac, to z pewnością efekt będzie satysfakcjonujący. Precyzyjna, bezpieczna i wydajna – to określenia, które cieszą się popularnością w gronie użytkowników tego typu szlifierek, ale na co zwrócić uwagę, by efekt był taki jaki oczekujemy? Jak wybrać najlepszą szlifierkę taśmową do drewna? W artykule przedstawimy kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Z naszym poradnikiem inwestycja na pewno nie okaże się mało satysfakcjonująca.

Kupujesz szlifierkę taśmową? Sprawdź 3 wskaźniki, które musisz wziąć pod uwagę

  • prędkość przesuwu taśmy – od prędkości zależy szybkość pracy, jej efektywność, a w konsekwencji i satysfakcja. Podczas dokonywania wyboru istotne jest, by szlifierka była dostosowana do sposobu pracy oraz powierzchni, które najczęściej szlifowane są na danym stanowisku. Sprzęt uniwersalny nie spełni wysokich oczekiwań, dlatego im bardziej precyzyjne określenie potrzeb, tym lepszy sprzęt. Większa prędkość jest szczególnie polecana przy drewnie miękkim. Dla twardych powierzchni polecane są nieco wolniejsze szlifierki taśmowe.
  • odsysanie pyłu – bezpieczeństwo i komfort to istotne wskaźniki regulujące pracę i przyspieszające uzyskany efekt. Większość nowoczesnych szlifierek taśmowych została wyposażona w specjalny worek lub odkurzacz, który pozbywa się pyłu z pola roboczego, a tym samym ułatwia pracę w kolejnych etapach. W przypadku tanich modeli lub starszych sprzętu trzeba się liczyć z ręcznym usuwaniem pyłu, co generuje ogromne straty czasu i energii.
  • napinanie taśmy – najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w sprzęt wyposażony w automatyczne napinanie taśmy. Tego typu parametry są wykorzystywane w nowoczesnych sprzętach, gdzie producenci starają się możliwie jak najbardziej ułatwić każdy z etapów pracy. Ręczne nakładanie i napinanie znacznie pogarsza precyzję i efektywność wykonywanych prac.

Szlifierka taśmowa ręczna czy stacjonarna?

Pytanie stawia wielu fachowców. Oczywiście odpowiedź uzależniona jest od zastosowania sprzętu. Szlifierki taśmowe stacjonarne wyposażone w solidny stół sprawdzą się w dużych przedsiębiorstwach, w których obróbka wykonywana jest masowo. W mniejszych warsztatach przestrzeń może być ograniczona, zatem warto zastanowić się nad zakupem sprzętu o mniejszych gabarytach. Finalnie decyzja powinna określać zastosowanie i prędkość, ponieważ to one warunkują satysfakcję z dokonanego wyboru.