Wiertarka stołowa co warto o niej wiedzieć? 

duża wiertarka stołowa

Urządzenie o masywnej konstrukcji, które z zewnątrz w ogóle nie przypomina tradycyjnej wiertarki wykorzystywanej w przydomowym warsztacie. Patrząc na dostępną powierzchnię roboczą kojarzy się z piłą mechaniczną lub stołem kreślarskim. Wiertarka stołowa jest mało znana wśród osób spoza branży stolarskiej. Jak działa, do czego służy i czym się charakteryzuje, że jest tak cenionym urządzeniem przez profesjonalistów? Sprawdźcie!

Wiertarka stołowa dzięki swojej budowie i możliwościom technicznym gwarantuje niezwykle precyzyjne otwory, które są szczególnie cenione w sektorach zajmujących się budową konstrukcji. Dzięki opcji wielowrzecionowej oraz możliwości ustawienia prac w poziomie i pionie bez problemu można wykonać otwory na wkręty mocujące na przykład meble. Fachowiec wykonuje kilka prostych ruchów pilnują ustawienia powierzchni surowca i dopasowując odpowiedniej średnicy otwory.

Sprawdź takżeJaką wiertarkę wybrać?

Budowa wiertarki stołowej

Korpus dolny, stół roboczy i silnik napędu to tylko niewiele z elementów tworzących konstrukcje wiertarki stołowej. Do pozostałych należą między innymi:

  • kolumna wiertarkiwiertarka stołowa
  • głowica wiertarki
  • wrzeciono
  • osłona przekładni
  • blokada przesuwu silnika
  • pokrętło przesuwu głowicy
  • podstawa wiertarki

Dobór komponentów i zastosowane rozwiązania techniczne są dobierane przez producentów. W zależności od potrzeb można wybrać wiertarkę stołową o odpowiednich możliwościach i zastosowaniu, w szczególności, gdy branża specjalizuje się w produkcji konkretnych rozwiązań.

Jak działa wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa nie ma tajemniczych właściwości. Jej zadaniem jest wywiercenie otworów we wskazanym materiale. Wbudowane wrzeciona pionowe lub/i poziome wykonują otwory zgodnie z ustawieniami. Specjalista opowiedziany za jej obsługę nie musi wykonywać otworów pojedynczych po bokach, których precyzja wymagałaby dokładnych odmierzeń jednostkowych. Wystarczy jednorazowe ustawienie, by następnie przy pomocy podstawy wykonywać otwory.

Mimo łatwości i intuicyjnej obsługi nie należy zapominać o zasadach BHP. Wiertarka stołowa to urządzenie o zaawansowanych możliwościach i mocy. Nie bez powodu z jej potencjału korzystają głównie większe firmy, które wykonują projekty masowo i dzięki wiertarce stołowej są w stanie oszczędzić czas.