Parametry piły tarczowej – na co zwrócić uwagę

piła tarczowa

Dostępnych na rynku pił tarczowych mamy wiele. Planując zakup tego niezwykle przydatnego urządzenia warto poznać kluczowe parametry, które mają wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy. W zależności od zadań, do których będziemy wykorzystywać taki sprzęt należy zwrócić uwagę, jakiego rodzaju piła tarczowa będzie nam potrzebna. Wyróżniamy amatorskie piły ręczne do nieskomplikowanych prac oraz profesjonalne piły tarczowe, które wykorzystuje się w przemyśle.

Jakimi parametrami należy się kierować podczas wyboru piły tarczowej do naszego domowego warsztatu, bądź zakładu produkcyjnego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie opisując najważniejsze specyfikacje tych urządzeń.

Na naszym blogu doradzaliśmy już wybór piły tarczowej do cięcia drewna opałowego – https://www.stuermer-maszyny.pl/jaka-pila-tarczowa-do-ciecia-drewna-opalowego/. Z uwagi na dużą ilość zapytań dzisiaj szczegółowo przybliżamy parametry pił tarczowych z naszej oferty.

Rodzaje pilarek tarczowych

Zanim jednak przejdziemy do omówienia parametrów tych urządzeń, zaczniemy od dokonania podziału omawianego sprzętu na dwie grupy:

  • Pilarki ręczne – Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, które charakteryzują się mobilnością i stosunkowo wysoką precyzją cięcia po zamontowaniu laserów lub prowadnic. Dają duże pole manewru, w przeciwieństwie do pił stołowych.
  • Pilarki stołowe – Wykorzystywane do obróbki materiałów na większa skalę. Są to maszyny o wysokiej wydajności i stabilności pracy.

Najważniejsze parametry piły tarczowej

  • Kluczową kwestią, od której powinniśmy zacząć poszukiwania odpowiedniej piły tarczowej jest rodzaj obrabianego materiału. Z założenia, najczęściej ciętym materiałem przez owe pilarki jest drewno i materiały drewnopochodne, jednak wykorzystuje się ją również do tworzyw sztucznych oraz metali.
  • W zależności od przeznaczenia urządzenia, czy też maszyny jeżeli ma mieć zastosowanie w przemyśle, należy wziąć pod uwagę moc pilarki. To właśnie ten parametr w głównej mierze odpowiada za wydajność, jaką będzie się charakteryzował nasz sprzęt.
  • Wielkość tarczy oraz rozmiar jej ząbków. To jakiego rodzaju tarcza dołączona jest do pilarki odpowiada za dokładność cięcia. Powinniśmy kierować się zasadą – im grubszy materiał, tym większe ząbki tarczy. Na rynku dostępne są różnego rodzaju tarcze przeznaczone do konkretnych zadań. Wyróżniamy tarcze uniwersalne, tarcze do cięcia precyzyjnego oraz tarcze widiowe.
  • Kolejny warty uwagi parametr to głębokość cięcia, jaką charakteryzuje się dany model piły tarczowej. To on odpowiada za grubość materiału, jak będziemy w stanie poddać obróbce.
  • Przy zakupie powinniśmy również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy z danym urządzeniem. Konieczne zabezpieczenia, w które powinna być wyposażona pilarka to osłona tarczy piły oraz napędu.

Szukasz piły tarczowej do swojego przedsiębiorstwa?