Biznes stolarski – na co zwrócić uwagę?

praca stolarza

Wydaje się, że branża stolarska to już przeżytek. Nic bardziej mylnego! Coraz chętniej zlecamy projekt mebli do zaufanego fachowca, który podejdzie do zlecenia indywidualnie, a nie masowo tak jak w przypadku dużych firm specjalizujących się w produkcji mebli. Jeśli masz doświadczenie i predyspozycje ryzyko z pewnością się opłaci. W artykule przedstawiamy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę zakładając warsztat stolarski.

W poprzednim artykule na naszym blogu przedstawiliśmy 5 przydatnych narzędzi w branży stolarskiej. Dzisiaj rozwijamy ten temat i sugerujemy, jakie pełne wyposażenie powinna mieć firma z branży stolarskiej.

Jakie cechy ma dobry stolarz?

Dobry stolarz to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie zawodowe. Rozpoczynając pracę w swoim warsztacie musisz mieć pewność, że sprostasz oczekiwaniom i nie wykonasz zlecenia pobieżnie. Hipotetycznie nie jest ci potrzebny dokument potwierdzający umiejętności, ale jeśli chcesz się rozwijać i chcesz wykonywać swoją prace na 100% musisz zainwestować w wiedzę zdobytą chociażby podczas kursów i szkoleń. Idealna opcją jest wykształcenie stolarskie, gdzie łączysz wiedzę praktyczną z teoretyczną. Niewątpliwym atutem zawodu stolarza będzie cierpliwość i perfekcjonizm. Cechy te pomogą ci zdobyć klientów, którzy docenia rzemieślniczy kunszt. Polecenia zadowolonych klientów to dziś największa wartość dla biznesu.

Jakie wybrać wyposażenie dla małego warsztatu stolarskiego?

Wyposażenie już na wstępie powinno odnosić się do specjalizacji warsztatu. Jeśli główną wartością będą podstawowe pracę w obróbce drewna skup się na zadowalających parametrach piły taśmowej, wiertarek o dobrej mocy i narzędzi ręcznych. Jeśli jednak chcesz specjalizować się w wyrobie mebli stylizowanych zadbaj o jak najlepszej jakości frezarkę. Nacisk na dobór maszyn jest istotny, ponieważ od tego jakie urządzenia wybierzesz będzie zależał efekt finalny wykonywanych zleceń, a nie zapomnij, że to twoja wizytówka do zdobywania zaufania wśród szerszego grona klientów.

Do najczęściej wybieranych narzędzi w warsztacie stolarskim można zaliczyć:

– młoty o różnej wielkości;
– dłuto;
– gwoździe dopasowane do właściwości surowca;
– pistolet do gwoździ;
– pilarki ręczne;
– specjalistyczne okleiniarki do drewna;
strugarki do drewna;
– prasy warsztatowe;
– elementy transportowe;

Podsumowując

Doświadczenie w pracy stolarza pomoże ci w kilku istotnych kwestiach, które ułatwią prowadzenie biznesu już na starcie:

– zdobyte umiejętności ułatwią dobieranie i obsługę potrzebnych do realizacji zlecenia maszyn,
– będziesz mieć wiedzę w zakresie optymalizacji ewentualnych kosztów – bez wiedzy nie będziesz w stanie określić realnych strat i zysków,
– dodatkowym atutem zdobywanego doświadczenia jest możliwość wykonywania niestandardowych projektów, które z czasem mogą stać się twoim atutem
– bezpieczeństwo – podczas poznawania tajników zawodu zachowanie bezpieczeństwa i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych powinna być priorytetem.