Co to jest strugarko – grubościówka i jak działa?

grubościówka

Pozornie skomplikowane nazwy mogą mieć bardzo proste zastosowanie. Słysząc strugarko-grubiarka nie wiemy, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Skomplikowana nazwa nie musi oznaczać skomplikowanego urządzenia. To niezawodne urządzenie o prostej obsłudze sprawdzi się w małych i dużych warsztatach stolarskich. Co to jest strugarko-grubościówka i jak działa?

Poznaj różnice między tokarką a frezarką.

Zastosowanie strugarko – grubościówki

Dzięki obróbce twardego i miękkiego drewna, strugarko-grubościówka ma zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych i przemysłowych. Jej głównym zadaniem jest nadanie ściśle określonej grubości i gładkości konkretnym przedmiotom. Nowoczesne technologie, które zmierzają ku zapewnianiu, jak najwyższego współczynnika wydajności pozwalają na obróbkę kilku płaszczyzn. W zależności od wybranego modelu grubościówka znajduje zastosowanie w zakładach rzemieślniczych, specjalizujących się w usługach ciesielskich, stolarskich, przemyśle drzewnym na przykład produkującym meble, jak i w przydomowych warsztatach.

Niezależnie od producenta każda strugarko-grubościówka jest wyposażona w wałek nożami skrawającymi, osłona głowicy, włącznik posuwu, jak i wygodne stoły. Dla podniesienia prestiżu maszyny, stosowane są dodatkowe systemy zabezpieczające i poprawiające komfortowe warunki użytkowania. Wysokiej jakości noże gwarantują precyzję w obróbce, a mocna żeliwna konstrukcja zapewnia stabilne warunki pracy. Urządzenia umożliwiają dopasowanie funkcji do indywidualnych potrzeb.

Jaką strugarko – grubościówkę wybrać?

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia, zależą do zastosowania. Warto wybrać strugarko-grubościówkę o jak najlepszej mocy silnika i prędkości strugania i posuwu, ponieważ w wymagających warunkach eksploatacyjnych przeciętne urządzenie może nie podołać. Komfort pracy z pewnością zapewni system wyposażony w nowoczesny mechanizm zabezpieczający przed odrzutem, jak i wygodny sposób odciągania wiórów.

Strugarko-grubościówka ma swój początek pod koniec XVIII wieku i mimo wielu ulepszeń, cyfryzacji i stosowania nowoczesnych technologii koncepcja parametrów urządzenia nie uległa znacznej zmianie. Ewolucja jak w wielu innych przypadkach podziałała na plus. Dziś strugarko-grubościówki mają bezpieczniejszą konstrukcję i zmierzają ku kompaktowym wymiarom, które ułatwią precyzyjną obróbkę drewna.