Podtrzymka ruchoma do tokarki — jaka powinna być?

podtrzymka ruchoma

Praca na tokarce wymaga precyzji i narzędzi, które skutecznie wpłyną na jakość wykonywanych działań. Urządzenie służy do toczenia, planowania oraz nacinania gwintów. W zależności od potrzeb maszyna powinna wykonać dokładne cięcie, a właściwie dobrane akcesoria umożliwią wykonanie usługi na najwyższym poziomie. W co wyposażyć tokarkę, by spisała się na medal?

Na rynku dostępne są mocowania, które umożliwiają stabilizację i dodatkowy punkt podparcia wałka. Podtrzymka stała jest mocowana na prowadnicach łoża. Wyposażona w trzy kamienie lub rolki toczne łożyskowe skutecznie podtrzymuje materiał podczas obróbki i ugięcia. Ponadto podtrzymki stała zmniejsza swobodną długość podparcia. Natomiast podtrzymka ruchoma to mocowanie, które jest zlokalizowane na suporcie wzdłużnym tokarki. Jest podpórką do powierzchni wcześniej przetoczonej. W przypadku ruchomej podtrzymce zalecane jest regulowanie wysunięcia elementów podpierających każdorazowo po przejściu obróbczym.

Podtrzymka ruchoma – zalety

Każde rozwiązanie niesie za sobą wady i zalety, stąd tak różne opinie. Jeśli obrabiasz długie i wąskie elementy, to podtrzymka ruchoma jest dedykowana dla Ciebie. Jej budowa oraz umiejscowienie pomaga w precyzyjnym cięciu nawet wyjątkowo wymagających kształtów. Używana wówczas gdy nie chcemy, by obrabiany materiał osuwał się od noża. W związku z tym, że podtrzymka podąża wraz z nożem, wzdłuż detalu efekt jest zgodny z oczekiwaniami. Zapobiega wyginaniu cienkich wałków.

Jaką wybrać podtrzymkę ruchomą?

Wybór podtrzymki ruchowej powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj jest wykorzystywana w profesjonalnych warsztatach rzemieślniczych, dlatego warto zwracać uwagę na odległość od podstaw do osi oraz odległość między otworami mocującymi, to one odpowiadają za dobrą przyczepność. Podtrzymka działa na zasadzie stykania się kamieni za przedmiotem obrabianym, dlatego bez względnie należy pilnować ustawienia kamieni. Jeśli zależy Ci na najwyższych obrotach i braku smarowania wybierz maszynę wyposażoną w obie podtrzymki.